نقش برجسته پل آبگینه یکی از جاذبه های دیدنی استان فارس است

به گزارش چاپار بلاگ، سیری در ایران/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، نقش برجسته پل آبگینه یکی از جاذبه های دیدنی استان فارس است.

نقش برجسته پل آبگینه یکی از جاذبه های دیدنی استان فارس است

نقش برجسته پل آبگینه (تیمور میرزا) در 12 کیلومتری جنوب شرقی کازرون، در مجاورت روستای آبگینه و دریاچه پریشان و در کنار جاده قدیم کازرون به شیراز قرار گرفته است. در این نقش برجسته، تیمور میرزا پسر حسین قلی میرزای فرمانفرما نواده فتحعلی شاه قاجار که زمانی حکومت کازرون را در دست داشته، ترسیم شده است.

در این نقش که با ابعاد 4/22 مترطول و 2/5 متر عرض و عمق 1 متر است و در ارتفاع 2 متری از سطح زمین قرار گرفته است، تیمور میرزا بر یک صندلی تکیه داده و شیری را رام نموده است. در قسمتهای مختلف این نقش اشعاری در وصف تیمور میرزا به خط زیبای نستعلیق حک شده است. سراینده اشعار وصال شیرازی و نویسنده آن عباس بن یحیی و استاد سنگ تراش این مجلس احمد حجار معرفی گردید. در سمت راست شاهزاده نقش محمد خان الله و در سمت چپ او نقش منوچهر خان که قلیانی را به حضور شاهزاده تقدیم می نماید، کنده کاری شده است.

نقش خسروخان تفنگ دار بر دیواره سمت راست و تصویر دیگری که نام او تعیین نیست، بر دیواره سمت چپ حجاری شده است. بعلاوه، در سمت چپ شاهزاده نقش یک باز شکاری که روی پایه ای ایستاده، ترسیم شده است. از نکات جالب در این نقش این هست که بر کمر همه افراد ترسیم شده بجز محمدخان الله خنجری قرار گرفته است که خنجر شاهزاده بسیار مرصع و زیباتر از بقیه هست. بعلاوه، ترسیم کفش پاشنه دار و لباس و کلاه مخصوص آن دوران نیز در این نقش بسیار قابل توجه است.

منبع: همگردی
انتشار: 26 فروردین 1402 بروزرسانی: 26 فروردین 1402 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 33709

به "نقش برجسته پل آبگینه یکی از جاذبه های دیدنی استان فارس است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش برجسته پل آبگینه یکی از جاذبه های دیدنی استان فارس است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید