میراث فرهنگی پیگیر رعایت استانداردهای لازم در اماکن گردشگری و هتلهای آذربایجان شرقی است

به گزارش چاپار بلاگ، ایرنا/ براساس خبرهای واصله، میراث فرهنگی پیگیر رعایت استانداردهای لازم در اماکن گردشگری و هتلهای آذربایجان شرقی است.

میراث فرهنگی پیگیر رعایت استانداردهای لازم در اماکن گردشگری و هتلهای آذربایجان شرقی است

علی حسین زاده، نماینده اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی در جلسه کارگروه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در اتاق بازرگانی تبریز با تاکید بر اینکه این اداره تمامی امور مربوط به استانداردسازی اماکن گردشگری را تحت عنوان عامل تطبیق آنالیز می نماید، اضافه نمود: صدور پروانه بهره برداری اماکن گردشگری، نیازمند اخذ گواهی استاندارد است و بدون رعایت موارد مربوطه، هیچ واحد گردشگری از اداره کل میراث فرهنگی مجوز فعالیت دریافت نمی نماید.

وی اظهار کرد: در این مجموعه براساس شیوه نامه واحد، استانداردهای لازم برای اماکن گردشگری، هتل ها، مراکز گردشگری بین راهی و سایر اماکن تفریحی و اقامتی تعیین و براساس آن تاسیسات گردشگری درجه بندی می گردد.

رئیس جامعه هتلداران آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با بیان اینکه موازی کاری بین 2 مجموعه استاندارد و میراث فرهنگی موجب بروز مشکل برای جامعه هتلداران استان می گردد، گفت: در شرایطی که هتلهای استان متضرر هستند و به سختی به فعالیت خود ادامه می دهند، نباید فشار دوچندانی بر این بخش تحمیل گردد.

کریم رسول زاده اضافه نمود: هتل ها و اماکن گردشگری به هنگام اخذ پروانه کسب و کار و زمان تمدید پروانه، ملزم به رعایت استاندارد در تمام بخش ها هستند و میراث فرهنگی بطور دقیق و مداوم بر عملکرد هتلداران نظارت می نماید.

وی با تاکید بر اینکه هتلداران چوب اختلاف نظر بین 2 ارگان دولتی را میخورند، اظهار کرد: ورود و نظارت اداره استاندارد به این حوزه، نه تنها موجب صرف وقت و هزینه اضافی می گردد بلکه به علت عدم تعریف الگوی واحد بین این 2 مجموعه، هتلداران با مشکل اساسی روبرو هستند.

نماینده اداره کل استاندارد آذربایجان شرقی نیز در این جلسه گفت: نظارت و بازرسی از اماکن گردشگری و هتل ها الزام قانونی از سوی سازمان استاندارد و انجام آن لازم است.

ملایری ریشه این مساله را کشوری دانست و اضافه نمود: قضیه استانداردسازی تاسیسات گردشگری باید در سطح ملی مطرح گردد و استان ها نباید با این چالش روبرو شوند.

مسئول دبیرخانه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان نیز در این جلسه گفت: مشکل اصلی در حوزه اماکن گردشگری استان، موازی کاری بین 2 ارگان استاندارد و میراث فرهنگی است.

نسرین درخشانی هدف از تشکیل این کارگروه را اخذ نظرات مجموعه های درگیر در مورد استانداردسازی تاسیسات گردشگری خاطرنشان کرد و اضافه نمود: با توجه به موارد ذکر شده در این جلسه، این موازی کاری در سطح ملی مطرح است. بنابراین پیشنهادات مصوب در این نشست علاوه بر طرح در شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان به دبیرخانه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی ملی نیز ارائه می گردد.

وی اظهار کرد: تدوین دستورالعملی جامع با محور جلوگیری از موازی کاری بین سازمان ملی استاندارد و وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نه تنها موجب حمایت از صنعت گردشگری می گردد بلکه با ایجاد وحدت رویه، افزایش بهره وری 2 دستگاه مربوطه را نیز فراهم و از اتلاف هزینه های غیر ضروری جلوگیری می نماید.

منبع: همگردی
انتشار: 23 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1402 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 34209

به "میراث فرهنگی پیگیر رعایت استانداردهای لازم در اماکن گردشگری و هتلهای آذربایجان شرقی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میراث فرهنگی پیگیر رعایت استانداردهای لازم در اماکن گردشگری و هتلهای آذربایجان شرقی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید