شهر زیرزمینی نوش آباد ، در عجیب ترین جاذبه کاشان چه می گذرد؟

به گزارش چاپار بلاگ، شهر زیر زمینی نوش آباد

اگر دوست دارید در همین ایران خودمان، سفری به اعماق زمین داشته باشید، باید راهتان را به سمت کاشان کج کنید. شاید کاشان با حمام فین و خانه های تاریخی اش شناخته شده باشد، اما می توانید در دل این شهر کویری، به دنیای شگفت انگیز زیر زمین بروید و وارد دنیای تازه شوید، از شهر زیر زمینی نوش آباد حرف می زنیم. جایی که روزگاری در آن زندگی جریان داشته، جایی که نمونه ای منحصر بفرد از معماری دست کن دنیا است. با خبرنگاران همراه باشید:

شهر زیرزمینی نوش آباد ، در عجیب ترین جاذبه کاشان چه می گذرد؟

شهر زیر زمینی نوش آباد در واقع تونلی در زیر زمین و یکی از عالی ترین نمونه های معماری دست کن در جهان است که به شهر زیر زمینی اویی هم معروفیت دارد. علیرغم اینکه در زمان های بسیار دور ساخته دهش است اما همه آنچه که باید در ان تعبیه می شده، مثل راه های رورودی و خروجی و یا سیستم های تهویه و… که همه یاین ها نشان دهنده هوشی است که مردم آن موقع بدون داتشن دانش و یا ابزار پیشرفته خاصی داته اند.

شهر نوش آباد یکی از نمونه های ساختار نطامی و دفاعی است که از حفر تونل ها در زیر زمی بوجود آمده است. این شهر در مجموع دارای 3 طبقه است و عمق آن در زیر زمین تا 18 متر هم می رسد. در برخی از قسمت ها، ورودی هایی که در این شهر وجود دارد فقط 120 سانتیمتر است و این به آن معناست که یم نفر به زحمت می تواند خود را از آن عبور بدهد.

علیرغم عمق زیادی که دارد، یکی از جالب ترین بخش های این شهر زیر زمینی، سیستم تهویه آن است که به راحتی می توان در آن نفس کشید و اصلا نفس کم نمی آورید. بعد از ورود احساس خنکای خاصی می کنید که دلیل آن، ساخت این شهر در کنار قنات آب بوده است تا هوای خنک در آن جریان داشته باشد.

در برهه ای از زمان، از این شهر به عنوان پناهگاه استفاده می شده است مثلا در زمان حمله مغول ها… در جای جای این شهر چاه و چاهک هایی دیده می گردد که در واقع راه ارتباطی بین طبقات بوده است، بر سر دهانه این چاهک ها درپوش گذاشته می شده است تا در مواقع خطر، مسدود گردد.

اتاق ها، که محل اسکان خانواده ها در زمان خطر بوده ، به شکل تو در تو و با راه رو های زاویه دار که دید مستقیم را با فضای بعدی از بین می برد ساخته شده است .تمام راه ها طوری ساخته شده اند تا فقط یک نفر از آنها بتواند عبور کند و حتی در برخی از قسمت ها، باید کاملا سینه خیز حرکت می نموده اند.

همانطور که گفته شد، نام دیگر شهر زیر زمینی نوش آباد، شهر زیر زمینی اویی است. اویی در گویش کاشانی به معنای آهای است و افرادی که در حال ساخت شهر بوده اند در آن دوران برای صدا کردن یکدیگر که از هم دور بوده اند، از کلمه اوی استفاده می نموده اند و به این ترتیب نام دیگر آن شهر اویی شد.

روزها و ساعت های بازدید از شهر نوش آباد

بازدید از این شهر تاریخی، همه روزه به غیر از روزهای سوگواری امکان پذیر است و با پرداخت فقط 2500 تومان می توان از ساعت 9 صبح تا 7 بعد از ظهر از آن تماشا کرد.

آدرس: استان اصفهان، شهر کاشان، شهر زیر زمینی نوش آباد

منبع: الی گشت
انتشار: 18 اسفند 1400 بروزرسانی: 18 اسفند 1400 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 23228

به "شهر زیرزمینی نوش آباد ، در عجیب ترین جاذبه کاشان چه می گذرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهر زیرزمینی نوش آباد ، در عجیب ترین جاذبه کاشان چه می گذرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید