سلول خورشیدی رنگدانه ای با پایداری بالا در کشور فراوری شد

به گزارش چاپار بلاگ، سلول های خورشیدی حساس شده با رنگ زا جایگزین مناسبی برای سلول های خورشیدی سیلیکونی هستند این سلول ها با هزینه کمتر و پایداری بیشتر در کشور به مرحله فراوری رسیدند.

سلول خورشیدی رنگدانه ای با پایداری بالا در کشور فراوری شد

به گزارش گروه فناوری چاپار بلاگ، محققان در کشور نوع جدیدی از سلول های خورشیدی حساس شده با رنگ زا را فراوری کردند. مزیت این سلول های خورشیدی پایداری بیشتر در کنار قیمت پایین آن ها است.

انرژی خورشیدی از طریق سلول های خورشیدی جذب می گردد. در سال های اخیر فناوری در این حوزه تنوع زیادی ایجاد نموده است. 3 نسل از این سلول ها مورد استفاده قرار می گیرند. سلول های خورشیدی سیلیکونی، لایه نازک و رنگدانه ای.

در این میان نوع رنگدانه ای یا حساس شده با رنگزا قیمت پایین تری دارد و پایدارتر است. محققان دانشگاه گیلان در طرحی با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی نوع جدیدی از سلول های خورشیدی حساس شده با رنگزا را فراوری کردند.

جواد مختاری مجری این طرح پژوهشی گفت: سلول های خورشیدی حساس شده به رنگزا به علت مقرون به صرفه بودن و انعطاف پذیری بالا جایگزین مناسبی برای سلول های خورشیدی سیلیکونی شده اند. مهمترین جزء تشکیل دهنده این دسته از سلول های خورشیدی را رنگزا تشکیل می دهد. در این پروژه، برای کاهش هزینه ها و مسائل زیست محیطی رنگزایی طراحی شده است که متشکل از یک الکترون دهنده و الکترون کشنده قوی است.

وی ادامه داد: با توجه به این نکته که در این دسته از سلول های خورشیدی مهمترین جزء تاثیرگذار بر افزایش راندمان تبدیل انرژی خورشیدی به الکتریکی، رنگزا است، تحقیقات گسترده ای در این زمینه در حال اجرا است و کوشش ها برای افزایش راندمان تبدیل انرژی خورشیدی به الکتریکی هر روز افزایش می یابد. اما بسیاری از این اقدامات از لحاظ مالی مقرون به صرفه نیست و همچنین مسائل زیست محیطی را به دنبال دارند.

مختاری اعلام کرد: تا به حال رنگزا های گوناگونی طراحی شده است که بعضی از آن ها احتیاج به مواد اولیه و کمکی فراوان یا حتی سمی دارند و به دلیل داشتن ساختاری عظیم و پیچیده، مراحل سنتز آن ها طولانی و سخت است. در این پروژه، سنتز رنگزایی با ساختاری ساده و موثر به همراه مراحل سنتز آسان، مقرون به صرفه و عاری از هرگونه آلودگی برای محیط زیست دنبال شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 تیر 1399 بروزرسانی: 12 تیر 1399 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 5184

به "سلول خورشیدی رنگدانه ای با پایداری بالا در کشور فراوری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سلول خورشیدی رنگدانه ای با پایداری بالا در کشور فراوری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید