حقایقی درباره آکروپولیس؛مهم ترین محوطه تاریخی یونان، عکس

به گزارش چاپار بلاگ، بسیاری از مردم پارتنون را می شناسند، اما فقط عده اندکی تاریخ پشت آن را می دانند. برجسته ترین ساختمان آکروپولیس آتن به عنوان معبدی برای آتنا مورد استفاده قرار می گرفت و یکی از ساختمان های متعددی بود که در آن کلان شهر باستانی ساخته شده بود. آکروپولیس از دو کلمه یونانی به معنای نهایت (آکرو) و شهر (پلیس) تشکیل شده است.

حقایقی درباره آکروپولیس؛مهم ترین محوطه تاریخی یونان، عکس

سفر با تور ارزان یونان را از دست ندهید و از نزدیک با سرزمین اسطوره های باستانی آشنا شوید و شهرهای سانتورینی، آتن و میکونوس را ببینید.

هر چند این نام را می توان به هر سازه ای که بر بلندای تپه ای قرار گرفته است اطلاق کرد، آکروپولیس آتن آن قدر شناخته شده و معروف می باشد که هر زمان کسی نام آن را بشنود می داند که منظور آکروپولیس آتن، محل معبد پارتنون و سایر سازه های مهم فرهنگی تاریخی است.

هدف از ساخت آکروپولیس

آکروپولیس به عنوان مکان مقدس برجسته شهر باستانی آتن مورد استفاده قرار می گرفت. هدف اصلی از ساخت آن فراهم آوردن زمین های مقدسی وقف آتنا، ایزد بانوی شهر بود. آکروپولیس میزبان جشن ها، مراسم آیینی و رویدادهای مهم تاریخی دوران اوج قدرت آتن می شد. امروزه این مکان به عنوان یک شاهکار معماری، منبع غرور ملی و معروف ترین محوطه باستانی در یونان شناخته می گردد و یکی از نامزدهای عجایب هفت گانه جدید دنیا بوده است. آکروپولیس یادمانی از شکوه عصر طلایی یونان به شمار می رود.

ساختمان ها

همان طور که شهردارهای کلان شهرهای مدرن برای ساخت و ساز و توسعه کوشش زیادی می نمایند تا قدرت و زیبایی شهرشان را به نمایش بگذارند، در آکروپولیس باستانی نیز همین امر وجود داشته است. بنا به اظهارات باستان شناسی به نام یوانا وِنیِری که دراین باره برای وزارت فرهنگ هلنی نوشت، پریکْلِس، دولتمرد یونانی، ساخت و ساز انبوهی را در آکروپولیس پشتیبانی کرد. این پروژه حدود پنجاه سال به طول انجامید و طی آن از کارگران یونانی و خارجی استفاده شد. خروجی های این فرایند چندین ساله امروزه بعضی از معروف ترین ساختمان های دنیا اند.

معروف ترین ساختمان آکروپولیس پارتنون، یک معبد مستطیلی بود که آن را برای جایگزینی با دو معبد قدیمی آتنا ساختند. این سازه بین سال های 447 و 448 قبل از میلاد، بعد از حمله ایرانی ها به شهر بنا قرار گرفت. از میان شاخص ترین موارد داخل آن می توان به ستون ها اشاره نمود، هشت ستون در قسمت های باریک، هفده ستون در قسمت های عریض. سنتوری های بالای ستون ها دو صحنه کلیدی را به نمایش می گذارند: تولد آتنا و جنگ او به نام شهر با پوسایدون خدای دریاها. یکی دیگر از بناهای مهم اینجا ارِکتیون (Erechtheion)، معبدی است که حدود 420 قبل از میلاد ساخته شد. این بنا نمونه ای از سبک ایونیایی می باشد. ستون ها در این سبک باریک و بلند بوده و اندکی تزئینات بیشتری دارند.

بعد از عصر طلایی

در قرن ششم، مسیحی ها معابد آکروپولیس را تبدیل به کلیسا کردند. در قرن 11 میلادی نیز پارتنون یک کلیسای جامع مسیحی شد. آکروپولیس بار دیگر در سال 1687 توسط ونیزی ها اشغال شد. در اوایل دهه 1800 معابد آن به کلی غارت شدند ولی دوباره در سال 1822 طی جنگ استقلال طلبی یونان به دست کشور افتادند. در اوایل دهه 1900 بازسازی های عمیقی در این محوطه شروع شد که مدت های زیادی به طول انجامیدند.

منبع: گردشبان
انتشار: 3 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 4847

به "حقایقی درباره آکروپولیس؛مهم ترین محوطه تاریخی یونان، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقایقی درباره آکروپولیس؛مهم ترین محوطه تاریخی یونان، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید