بافت تاریخی روستای ماخونیک مرمت می شود

به گزارش چاپار بلاگ، فاز سوم مرمت بافت تاریخی روستای هدف گردشگری ماخونیک در استان خراسان جنوبی از ابتدای خردادماه آغاز می شود.

بافت تاریخی روستای ماخونیک مرمت می شود

به گزارش چاپار بلاگ به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، مسئول نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان سربیشه در این رابطه گفت: با توجه به ابلاغ اعتبارات ملی امسال برای سومین سال پیاپی شاهد مرمت بافت تاریخی روستای شگفت انگیز ماخونیک خواهیم بود.

هاشم اتفاقی گفت: با توجه به میزان اعتبار ابلاغی سال جدید در طول سه دهه اخیر جمعا مبلغ 2200 میلیون ریال در حوزه مرمت و بهسازی و 800 میلیون ریال در حوزه مطالعات و تهیه طرخ های اجرایی در روستای هدف گردشگری ماخونیک هزینه شده و خواهد شد.

وی افزود: با توجه به اهمیت بافت تاریخی و ویژگی خاص معماری این روستا اجرای عملیات جداره سازی ، بامسازی و استحکام بخشی منازل و معابر روستا و همچنین حذف الحاقات معماری و نصب ناودان های سنگی از جمله برنامه های مرمتی است که در دستور کار قرار گرفته و امیدواریم امسال این اقدامات با اجرای فاز سوم مرمت بافت به اتمام برسد.

اتفاقی اذعان کرد: در حوزه مطالعات نیزتهیه طرح مطالعات بافت ماخونیک به صورت پلاک به پلاک و همچنین تهیه طرح های تامین خدمات زیر ساختی اعم از آب ، برق و گاز و نیز نحوه اجرای این زیر ساخت ها در محدوده عرصه و حرایم بافت قدیمی ، تعین عرصه و حرایم همراه با ضوابط ساخت و ساز و نیز تهیه طرح جامع گردشگری روستا از جمله مواردی بوده که توسط تیم مشاور از دانشگاه تهران انجام شده و پس از این کلیه برنامه های اجرای در محدوده بافت قدیم بر اساس این طرح خواهد بود.

منبع: میراث آریا
انتشار: 5 مرداد 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 58

به "بافت تاریخی روستای ماخونیک مرمت می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بافت تاریخی روستای ماخونیک مرمت می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید