افزایش 20 درصدی یارانه شامل چه کسانی می گردد؟

به گزارش چاپار بلاگ، افزایش 20 درصدی یارانه از شنبه 13 خرداد کلید خورد و اگرچه فعلا تنها شامل افراد حاضر در دهک یک تا سه می گردد، اما به زودی سایر دهک ها نیز از آن برخوردار خواهند شد. افزایش 20 درصدی یارانه، امتیازی تشویقی برای کسانی است که اعتبار خود را در قالب کالابرگ خرج می نمایند.

افزایش 20 درصدی یارانه شامل چه کسانی می گردد؟

به گزارش خبرنگاران؛ افزایش 20 درصدی یارانه به شرط استفاده از کالابرگ الکترونیک و خرید کالا های درنظر گرفته شده اعمال می گردد. یعنی از سیزدهم خرداد ماه خانوار های حاضر در سه دهک اول درآمدی باید تا سقف 70 درصد مبلغ یارانه که معادل 320 هزار تومان به ازای هر نفر می گردد، خرید نمایند تا 80 هزار تومان یارانه اضافی دریافت نمایند. افزایش 20 درصدی یارانه در همان کارت سرپرست خانوار شارژ می گردد.

کالابرگ شامل چه چیز هایی می گردد؟

اقلام کالابرگ الکترونیکی پیش از این به 9 می رسید، اما پس از اضافه شدن حبوبات و گوشت منجمد، امکان خرید 11 قلم کالای اساسی در قالب طرح کالابرگ الکترونیکی برای متقاضیان فراهم شد. پنیر، شیر کم چرب، تخم مرغ، گوشت مرغ، روغن مایع، ماکارونی، قند و شکر، برنج ایرانی و ماست دیگر اجزا تشکیل دهنده سبد کالابرگ الکترونیکی هستند.

اقلام کالابرگ الکترونیکی به هیچ برند و نشان تجاری خاصی محدود نمی گردد. حداقل قرار است این طور باشد. مردم می توانند با استفاده از اعتبار یارانه خود که به کالابرگ الکترونیکی تبدیل می گردد در هر ماه اقلام معین شده را از برند و نشان تجاری دلخواه خود خریداری نمایند.

نحوه دریافت کالابرگ الکترونیکی

افزایش 20 درصدی یارانه به شرطی اتفاق می افتد که سرپرست خانوار حداقل 320 هزار تومان از یارانه هر نفر را برای خرید یکی از اقلام حاضر در سبد کالابرگ الکترونیکی هزینه کند. در این حالت 80 هزار تومان اضافی به ازای هر نفر عضو خانوار به یارانه دهک اول تا سوم در نظر گرفته می گردد.

افزایش 20 درصدی یارانه، در این مرحله شامل حال 24 میلیون نفر حاضر در سه دهک درآمدی اول خواهد شد. تعداد مددجویان کمیته امداد و بهزیستی بین هفت تا 8.5 میلیون نفر برآورد می گردد که تقریبا یک دهک را تشکیل می دهند. جمعیت مشمولان هر دهک بین دو میلیون و 800 تا دو میلیون و 900 هزار خانوار را تشکیل می دهند که معادل 7.8 میلیون نفر در هر دهک درآمدی است. جمعیت کل یارانه بگیران نیز به حدود 78 میلیون نفر می رسد.

افزایش 20 درصدی یارانه برای سایر خانوار های حاضر در دهک های قرار است در مرحله بعدی طرح، انجام گردد تا همه امکان استفاده از مشوق کالابرگ را داشته باشند. زمان سراسری شدن طرح افزایش 20 درصدی یارانه در زمان تعیین اطلاع رسانی می گردد.

کالابرگ الکترونیک همان یارانه نقدی است که در قالب یک پلتفرم، به اعتبار خرید تبدیل می گردد تا مردم با مراجعه به هر فروشگاهی بتوانند از میان 11 قلم کالا، آنچه احتیاج دارند را خریداری نمایند. سرپرست خانوار می تواند به صورت اعتباری تقریبا حدود یک ماه قبل از واریز یارانه نقدی، خرید اعتباری کالا هایی پرمصرف مانند قند، شکر، برنج، ماکارونی، روغن، تخم مرغ، مرغ، انواع لینیات و گوشت را انجام دهد، اما چنانچه تمایل داشته باشد می تواند مثل قبل نسبت به دریافت یارانه نقدی از خودپرداز ها اقدام کند.

بیشتر بدانید | کددستوری کالابرک الکترونیکی اجاره می هد اعتبار به جامانده و جزییات تراکنش ها را زیر نظر بگیرید. سرپرست خانوار به منظور مشاهده موجودی و به جامانده اعتبار یارانه، باید با تلفن همراهی که به نام خودش ثبت شده کد دستوری ستاره، 788، ستاره، 28، مربع یا ستاره، 500، ستاره، 1463، مربع را شماره گیری نموده یا به درگاه اینترنتی shoma.sfara.ir مراجعه کند. سرپرستان خانوار بعلاوه به وسیله اپلیکیشن شما می توانند ریز تراکنش های کالابرگ را مشاهده نمایند

افزایش 20 درصدی یارانه به ازای هر نفر جداگانه محاسبه خواهد شد

طرح کالابرگ به مردم اختیار می دهد یارانه خود را به خرید یک قلم کالا یا آنچه واقعا احتیاج دارند اختصاص دهند. سرپرست خانوار می تواند تمام اعتبار خود را روغن یا مرغ بخرد. افزایش 20 درصدی بلافاصله پس از خرید، به اعتبار خانوار افزوده می گردد. همین که فرد خرید کرد، موجودی اعتبار کارت یارانه به ازای هر نفر 80 هزار تومان شارژ می گردد و او اختیار پیدا می نماید آن اعتبار را هم دوباره صرف خرید نموده یا به صورت نقدی دریافت کند.

مبلغ کالابرگ چقدر است؟

افزایش 20 درصدی یارانه در قالب کالابرگ الکترونیک اجرا می گردد. با توجه به اینکه یارانه دهک اول تا سوم درآمدی 400 هزار تومان است، در قالب کالابرگ الکترونیکی یارانه خانوار هایی که این مبلغ را دریافت می نمایند پس از افزایش 20 درصدی، معادل 80 هزار تومان اضافه می گردد.

افزایش 20 درصدی یارانه به ازای هر نفر جداگانه محاسبه خواهد شد. در این حالت یک خانوار چهارنفره حاضر در دهک اول تا سوم، علاوه بر یک میلیون و 600 هزار تومان یارانه معمول، بابت افزایش 20 درصدی یارانه، می توانند از 320 هزار تومان اضافی برخوردار گردد.

نحوه استفاده از کالابرگ الکترونیکی

استفاده از کالابرگ الکترونیکی اختیاری است و خانوار ها می توانند یک ماه زودتر از واریز یارانه از اعتبار خود استفاده و از هر فروشگاه یا سوپرمارکتی، کالای مورد نظر خود را از فهرست 11 قلم کالای اساسی با هر عنوان و برندی انتخاب و خریداری نمایند.

کالابرگ الکترونیکی در قالب اعتبار اقلام اساسی در اختیار یارانه بگیران قرار می گیرد. چنانچه سرپرستان خانوار از کالابرگ الکترونیکی استفاده نکند، می تواند در موعد پرداخت یارانه نقدی، رقم کامل را مانند سابق از خودپرداز بگیرد و در صورت استفاده بخشی از اعتبار، به جامانده مبلغ قابل برداشت خواهد بود.

افزایش 20 درصدی یارانه به شرط ااستفاده از 70 درصد اعتبار یارانه نقدی خانوار انجام می گردد. این مقدار خرید باید از شش فروشگاه زنجیره ای بزرگ شامل افق کوروش، رفاه، دیلی مارکت، جانبو، گندم و هفت انجام گردد. بعلاوه در شهر ها و روستا ها بعضی فروشگاه های خُرد به بارکدخوان مجهز شده اند تا دسترسی مردم و امکان بهره مندی عمومی از کالابرگ الکترونیکی فراهم گردد. تعداد این فروشگاه ها در سراسر کشور به بیش از 60 فروشگاه رسیده است.

یارانه نقدی 15 تا 17 هرماه یارانه شارژ می گردد، سرپرست خانوار یک ماه فرصت دارد این اعتبار را در قالب کالابرگ الکترونیک بابت خرید کالا های اساسی خرج کند. اگر او 320 هزار تومان را از 15 هر ماه تا ساعت 12 روز 15 ماه بعد خرید کند، اعتبار مازاد برایش شارژ و ماه بعد دوباره تکرار می گردد.

افزایش 20 درصدی یارانه، ریز جزییات و تراکنش های خرید کالابرگ و اعتبار به جامانده در حساب یارانه خانوار را می توان با نصب اپلیکیشن شما زیرنظر گرفت. دولت متعهد است اقلام کالابرگ الکترونیک را براساس قیمت شهریور1400 در دسترس خانوار های یارانه بگیر قرار دهد. به عنوان مثال یک کیلو تخم مرغ در آن موقع فقط 15 هزار تومان قیمت داشته است.

اگر در زمان اجرای طرح کالابرگ قیمت مصوب یک کیلو تخم مرغ به 47 هزار و 200 تومان افزایش پیدا کند، خانوار یارانه بگیر می تواند یک کیلو تخم مرغ را با پرداخت 15 هزار تومان از فروشگاه های طرف قرارداد خریداری نموده و دولت باید مابقی قیمت تا سقف 47 هزار و 200تومان را از محل اعتبار یارانه کسر نموده و مازاد بر آن که ناشی از افزایش قیمت بوده را خود بپردازد.

منبع: فرارو
انتشار: 17 خرداد 1402 بروزرسانی: 17 خرداد 1402 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 34557

به "افزایش 20 درصدی یارانه شامل چه کسانی می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 20 درصدی یارانه شامل چه کسانی می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید