آمریکا در صحرای نوادا، با جنگنده اف-35 بمب اتمی آزمایش کرد

به گزارش چاپار بلاگ، ارتش آمریکا با زیرپا نهادن پیمان های منع گسترش سلاح های هسته ای یک بمب اتمی بهینه سازی شده را نخستین بار با جنگنده فوق پیشرفته اف-35 در صحرای نوادا آزمایش کرد.

آمریکا در صحرای نوادا، با جنگنده اف-35 بمب اتمی آزمایش کرد

به گزارش ایرنا، خبرگزاری روسی اسپوتنیک با انتشار این خبر اضافه نمود: این آزمایش در 25 ماه اوت گذشته (چهارم شهریورماه) در صحرای نوادا اجرا شده است؛ ارتش آمریکا در این آزمایش به محک زدن توانایی جنگنده پیشرفته اف-35 به منظور حمل سلاح اتمی و پرتاب آن در سرعتی مافوق صوت، پرداخت.

اسپوتنیک اضافه نمود: تصاویر این آزمایش که به تازگی انتشار یافته نشان می دهد که ارتش آمریکا بمب اتمی کوچک بی61-12 مدل بهینه شده از خانواده بمب های اتمی بی61، بمبی که با پرتاب توسط بمب افکن ها امکان ایجاد انفجار هسته ای را دارند را با این مدل از جنگنده پیشرفته در سرعتی مافوق صوت پرتاب کرده است.

خبرگزاری روسی اسپوتنیک در ادامه گزارش داد: آمریکا درحالی در شهریور دست به این پرتاب آزمایشی زد که بنابر پیمان سال 1996میلادی که آزمایش هرگونه سلاح هسته ای درجهان را منع می کند؛ ارتش آمریکا با انجام این آزمایش اکنون توانایی آن را دارد که پرتاب بمب اتمی را توسط جنگنده رادار گریز خود و با حین پرواز با سرعت مافوق صوت انجام دهد؛ بنابراین گزارش، بیانیه ای که از سوی آزمایشگاه ملی سندیا (Sandia National Laboratories) - یک مرکز تحقیقات نیمه سری دولت فدرال واقع در ایالت نیومکزیکو - در این خصوص انتشار یافت، آمده است: این نخستین آزمایشی بود که برای سنجیدن و تست تمامی سیستم های مرتبط بین جنگنده اف-35 مدل ای (F-35 A) و بمب (اتمی) بی61-12 به عمل آمد، دراین آزمایش تمامی سیستم های مکانیکی، الکترونیکی و ارتباطی بین این جنگنده و این بمب برای پرتاب آزموده شد.

بیانیه آزمایشگاه ملی سندیا می افزاید: این آزمایش حساس ترین بخش از برنامه آزمایشی بین جنگنده اف-35مدل ای با بمب اتمی بی61-12 بود که اکنون با این آزمایش این دو جنگ افزار به یکی از تسلیحات مهم در راهبرد بازدارنده هسته ای برای آمریکا و متحدان آن به حساب می آید.

تنها جنگنده اف-35مدل ای امکان پرتاب بمب اتمی در صورت مافوق صوت را ندارد، چراکه دو جنگنده دیگر آمریکا، اف-15 و اف-16 نیز قابلیت حمل و پرتاب این نوع از بمب اتمی در چنین سرعتی را دارند، اما اف-35 قادر است از مزیت رادارگریزی خود نیز بهره برد.

اسپوتینک اضافه نمود: برای این نوع مدل از بمب اتمی جدید و حمل آن توسط این جنگنده، چهار گزینه با قابلیت انفجاری 0.3 (سه دهم) کیلوتن، 1.5 کیلوتن، 10 کیلوتن و 50 کیلوتن (تی. ان. تی) برای اف-35 مدل ای وجود دارد.

منبع: فرارو
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 4 دی 1399 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 11420

به "آمریکا در صحرای نوادا، با جنگنده اف-35 بمب اتمی آزمایش کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا در صحرای نوادا، با جنگنده اف-35 بمب اتمی آزمایش کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید