چرا پیام رسان های داخلی در جذب مخاطب پیروز نبودند؟

به گزارش چاپار بلاگ، پیام رسان بومی بیسفون بعد از 8 سال فعالیت سرورهای خود را خاموش می کند. این پیام رسان داخلی در اطلاعیه ای از پایان فعالیت خود خبر داد. اما علت پیروز و ناپیروز بودن یک پیام رسان چیست؟ آیا فیلترینگ شبکه های خارجی راهی برای جذب کاربران به پیام رسان های بومی است؟ کارشناسان شبکه های اجتماعی به سؤال های ایران پاسخ می دهند.

چرا پیام رسان های داخلی در جذب مخاطب پیروز نبودند؟

یک استراتژی اشتباه

علیرضا کمک کارشناس شبکه های اجتماعی معتقد است فیلترینگ شبکه های اجتماعی خارجی استراتژی صحیحی برای جایگزین کردن پیام رسان های داخلی نیست، بلکه باید استراتژی صحیحی برای پیام رسان های داخلی تعریف و اجرا کنیم.کمک گفت: اگر پیام رسانی مدل تجاری خوبی نداشته باشد، نمی تواند در بازار پیروزیت به دست آورد و حمایت ها تنها یک جنبه از کسب و کار را پوشش می دهد و تضمین کننده پیروزیت پیام رسان نیست. به عنوان مثال حمایت های مالی مانند وام تنها یک دوره می تواند کسب و کاری مانند پیام رسان بومی را سرپا نگه دارد.

این کارشناس شبکه های اجتماعی دلیل دیگر پیروز بودن پیام رسان را توجه کاربران به آن مطرح نمود و افزود: باید اذعان کرد که پیام رسان های بومی با سیاست های درستی از سوی حاکمیت حمایت نشدند و اعتماد مردم از پیام رسان های بومی سلب شد پس کاربران نیاز به جلب اعتماد دارند تا از این طریق به سمت استفاده از پیام رسان های بومی هدایت شوند.کمک افزود: از آنجایی که پیام رسان ها سرویس رایگان هستند بنابراین باید مدل کسب و کاری خوبی برای آنها تعریف شود و در برخی از حوزه ها مانند آموزش، بانک، اپراتورها و... قرار بگیرند و از این طریق کسب درآمد کنند تا بتوانند با جذب کاربران پیروز شده و بتدریج راه خود را ادامه دهند.به نظرم در شرایط فعلی پیام رسان های بومی نمی توانند جایگزین پیام رسان های خارجی و دنیای مانند واتس اپ و... شوند.وی اعتقاد دارد برای پیروزیت پیام رسان های بومی، آنها باید مدل کسب و کاری خود را بازبینی کنند و به سمت بازارهای اختصاصی و ویژه بروند که خارجی ها امکان ورود به آنها را در کشور ما ندارند و باید این بخش ها را تقویت کرده و کاربران را با جلب اعتماد جذب کنند.

اقدام بعداز بحران

سهیل تقوی دیگر کارشناس شبکه های اجتماعی نیز گفت: فیلتر شبکه های خارجی هم حکایت مرغ و تخم مرغ دارد. برخی معتقدند که فیلتر در صورتی جواب می دهد که پیش از آن در زمان مناسب از کسب و کاری حمایت شود و جایگاه خود را پیدا کند و بعد رقیب خارجی را فیلتر کرد. بنابراین وقتی سرویس داخلی خوبی وجود ندارد معمولاً محصول خارجی را فیلتر نمی کنند.وی افزود: برخی عکس این را قبول دارند که ابتدا باید فیلتر کرد تا زمینه رشد برای داخلی ها وجود داشته باشد البته این موضوع هم در کشور ما تنها در برخی از کسب و کارها جواب داد به عبارتی وقتی امریکا اجازه فعالیت آمازون، پلی گوگل و... را در کشور ما نداد، کسب و کارهایی مانند کافه بازار، دیجی کالا شکل گرفتند.تقوی اعتقاد دارد اینکه پیام رسانی و یا هر کسب وکاری نتواند در گردونه رقابت با داخلی ها و خارجی ها رشد کرده و سرویس خود را خاموش کند کاملاً طبیعی است این اتفاق در دنیا هم روی می دهد.

وی با اشاره به اینکه اگر پیام رسانی مستقل عمل کرد، هوشمندانه حمایت شد و توانست کاربر جذب کند و درآمدزا بود، می توانیم بگوییم به پیروزیت رسیده است، گفت: همیشه گفته ایم که اگر قرار است پیام رسان بومی و یا هر کسب وکاری از سوی حاکمیت حمایت شود باید هوشمندانه باشد. به نظرم حمایت هایی که از پیام رسان ها صورت گرفت و بارها به آن اشاره شد بسیار خام و ساده انگارانه بود و تنها با پرداخت وام نمی توان از کسب وکاری حمایت کرد، چرا که یک کسب و کاری مانند پیام رسان بومی به هزینه های زیرساختی، نیروی انسانی، دانش فنی و... نیاز دارد و باید به تمام موارد توجه شود.

تقوی در ادامه گفت: از سوی دیگر نباید بازاریابی و درآمدزایی را فراموش کرد بارها تأکید کردیم که برای کمک به پیام رسان های بومی نیاز است در آنها خدمات داخلی که در دست خارجی ها نیست مانند خدمات الکترونیکی ارائه شود تا به کمک آن به بازارسازی برسند. هم اکنون برخی پیام رسان ها با ارائه خدمات بانکی، ویدیو درخواستی و برخی سرگرمی ها و دیگر خدمات توانسته اند تا حدودی جایگاه خود را در بین کاربران پیدا کنند.

این کارشناس معتقد است پیام رسان های بومی بجز بحث های فنی که در آن مشکل دارند و به مرور با دانش شرکت های دانش بنیان در حال رفع شدن است در زمینه بازاریابی و برندسازی نیز مشکل دارند و از سوی دیگر باید خدمات ابری مناسب، مراکز داده قوی و باکیفیت و قیمت مناسب و مسائل شبکه و... را نیز برای آنها بدرستی حل کرد.وی با اشاره به اینکه پیام رسان های بومی باید نوآوری کنند، گفت: البته بیسفون در زمینه ایجاد کانال برای اولین بار در دنیا نوآوری کرد ولی از آنجایی که دولت و حاکمیت ایجاد کانال در این پیام رسان را منوط به دریافت مجوز کرد بنابراین با فرصت سوزی و حمایت نکردن بموقع از این نوآوری و همه گیر کردن آن، یک شبکه اجتماعی خارجی مانند تلگرام از آن ایده بهره برد و دنیای شد.

خاموشی بیسفون

پیام رسان بومی بیسفون 8 سال پیش فعالیت خود را آغاز کرد. این پیام رسان کارهای توسعه ای خود را بین سال های 91 تا 93 انجام داد و در سال 93 در رویداد الکام استارز به صورت رسمی از سوی شرکت تراشه سبز برای سیستم عامل های اندروید و IOS رونمایی شد. این پیام رسان نه تنها دارای قابلیت چت خصوصی و گروهی بود، بلکه برای اولین بار کانال را برای پیام رسان های بومی دردنیا ابداع کرد اما به دلیل اینکه در گیر و دار دریافت مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود، تلگرام زودتر از این شبکه اجتماعی ایجاد کانال را در شبکه خود قرار داد. این پیام رسان بومی با دو میلیون کاربر، نسخه دیگری به نام بیسفون پلاس ارائه داد. پیام رسان بیسفون جزو پیام رسان های منتخب حاکمیت برای توسعه بود و وام 5 میلیارد تومانی هم از منابع وجوه اداره شده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را دریافت کرد. اما این پیام رسان دیگر در کافه بازار و گوگل پلی در دسترس نیست و قرار است بعد از 8 سال فعالیت سرورهای خود را درنیمه اسفندماه خاموش کند. در پی این اتفاق با مهدی داوری مدیرعامل تراشه سبز تماس گرفتیم تا از علت خاتمه فعالیت این پیام رسان بومی سؤال کنیم ولی مدیریت این پیام رسان بومی حاضر به گفت و گو نشد و اعلام کرد که در آینده و در اوضاع آرامتر در این باره سخن خواهد گفت.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 1 فروردین 1400 بروزرسانی: 1 فروردین 1400 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 13772

به "چرا پیام رسان های داخلی در جذب مخاطب پیروز نبودند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا پیام رسان های داخلی در جذب مخاطب پیروز نبودند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید