نظامیه در پایتخت افتتاح شد ، بوتیک هتل نظامیه ؛ اقامتگاهی در بنای 88 ساله تهران

به گزارش چاپار بلاگ، سرپرست وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هتل بوتیک نظامیه را افتتاح کرد.

نظامیه در پایتخت افتتاح شد ، بوتیک هتل نظامیه ؛ اقامتگاهی در بنای 88 ساله تهران

چاپار بلاگ: علی اصغر مونسان، سرپرست وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هتل بوتیک نظامیه تهران را افتتاح کرد. این هتل در یک بنای تاریخی 88 ساله در حوالی میدان بهارستان تهران واقع و توسط صندوق احیا به بهره برداران واگذار شده است.

عمارت قدیمی نظامیه واقع در میدان بهارستان، کوچه نظامیه، کوچه شهید حسن اصالت معروف به عمارت نظامیه در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است. این عمارت که به شکل دو اشکوبه و به صورت عمارتی در بخش مرکزی حیاط واقع شده است در راستای شمال و جنوبی واقع شده است، بخش ورودی آن نیز رو به حیاط اصلی است. پلان این بنا به شکل مربع و نمای اصلی آن رو به حیاط اصلی در سمت جنوب واقع شده است. شکل معماری بنا نیز بیانگر ساخت آن در دوره پهلوی اول است.

مصالح اصلی این بنا از آجر و گچ است البته بیشتر تزئینات آن در نمای جنوبی جلوه می نمایند. این تزئینات شامل آجرکاری و گچ کاری در قسمت ورودی و نیز آجرکاری در رخ بام است.

در خصوص پیشینه ساخت این بنا باید گفت از آنالیز نقشه سال 1319 تهران تعیین می شود که ساخت وسازی در محدوده باغ نظامیه صورت نگرفته است و انجام ساخت و ساز در این محدوده به دوره پهلوی اول بازمی شود. در این دوره و در حدود سال 1342 املاک این محدوده، توسط سردارسپه از همدم السلطنه خریداری شده و تغییرات وسیعی در آن اجرا شده است.

تاریخ احداث این بنا را با توجه به خصوصیات معماری و سبک این بنا می توان به حدود سال های 1305 الی 1315 نسبت داد.

خانه نظامیه تهران طی مزایده ای توسط صندوق احیا بناهای تاریخی و فرهنگی به مدت 10 سال با هزینه مرمت 300 میلیون تومان و اجاره ماهانه 15 میلیون و 500 هزار تومان به شرکت مان مالک تجارت واگذار شده است.

این بنای تاریخی که پرهام چانفشان سرپرست صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی در سال 1396 بر بهره برداری کامل آن تا سرانجام همان سال تاکید نموده بود حالا با حدود دو سال تاخیر به عنوان بوتیک هتل نظامیه تهران به زودی به بهره برداری می رسد.

بوتیک هتل نظامیه تهران از زیر مجموعه های شرکت مان مالک تجارت تحت عنوان MMT است که بهره برداری از پروژه رستوران های حس توران و مس توران را نیز در کارنامه خود دارد.

بوتیکْ هتل به آن دسته از هتل ها گفته می شود که به خاطر خاص بودن سبک هنری و معماری شهره هستند. آن ها معمولاً کوچکتر از گراندهتل ها بوده و لوکس بودن هدف اصلی آن ها نیست؛ بلکه خود، هدف اصلی بازدید هستند.

گزارش کامل و تصاویر این هتل بوتیک تا ساعاتی دیگر در چاپار بلاگ منتشر می شود.

منبع: چمدان
انتشار: 5 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 173

به "نظامیه در پایتخت افتتاح شد ، بوتیک هتل نظامیه ؛ اقامتگاهی در بنای 88 ساله تهران" امتیاز دهید

2 کاربر به "نظامیه در پایتخت افتتاح شد ، بوتیک هتل نظامیه ؛ اقامتگاهی در بنای 88 ساله تهران" امتیاز داده اند | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نظامیه در پایتخت افتتاح شد ، بوتیک هتل نظامیه ؛ اقامتگاهی در بنای 88 ساله تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید