رونمایی از دو کشف باستانی مهم در مصر

به گزارش چاپار بلاگ، دو کارگاه مومیایی سازی انسان و حیوان که بزرگترین ها در نوع خود به شمار می آیند، در منطقه باستانی گورستان سقاره مصر در معرض دید عموم قرار گرفت.

رونمایی از دو کشف باستانی مهم در مصر

به گزارش خبرنگاران، دو کارگاه مومیایی سازی در گورستانی باستانی در سقاره، واقع در جنوب قاهره، مرکز مصر که به تازگی کشف شده بودند، در معرض دید عموم قرار گرفت. علاوه بر این دو کارگاه مومیایی سازی، دو مقبره هم که پیش از این کشف شده بودند، رونمایی شد.

مصطفی وزیری، دبیر کل شورای عالی آثار باستانی مصر گفت: ما یکی از زیباترین مقبره ها را در اینجا پیدا کردیم که به نی هسوت با (Ne Hesut Ba) تعلق دارد؛ مقامی از پادشاهی کهن (مصر) در سلسله پنجم که قدمت مقبره او به 4400 سال قبل برمی گردد. او عناوین مختلفی داشت؛ برای امورات روزمره، عناوینی داشت، برای زندگی پس از مرگ، عناوینی داشت که می توان آن ها را عناوین مذهبی به حساب آورد.

وی افزود: ما در داخل مقبره صحنه هایی از زندگی روزمره را یافتیم؛ مثل کاشت و برداشت و گروه موسیقی و آلات موسیقی و فردی که فلوت می نوازد و مواردی از این دست. این مقبره، بسیار حائز اهمیت است. این فرد مقامی شبیه به کشیش عالی رتبه داشته است و به خدایانی به نام های مات (Maat) و هوروس (Horus) خدمت می کرده است و ناظر حفاری کانال های آبرسانی بوده است. او همچنین عنوان رئیس کاتبان را داشته است.

دبیر کل شورای عالی آثار باستانی مصر گفت: در حفاری هایمان، یک مقبره دیگر هم پیدا کردیم که در آن بالا قرار گرفته است و به من خبر (Men Kheber) تعلق دارد که او هم در زمان پادشاهی کهن (مصر) و سلسله هجدهم زندگی می کرده است و قدمت مقبره اش به 3400 سال قبل برمی گردد. در داخل این مقبره، ما مجسمه ای بسیار زیبا یافتیم که در آنجا قرار گرفته است و روی آن نوشته شده است من در دوران پادشاه توتموس سوم و پادشاه توتموس چهارم خدمت می کردم.

مصر در سال ها اخیر ماموریت های باستان شناسی مفصلی را در سقاره و سایر محوطه های باستان شناسی کشور اجرا و در نتیجه آن ها به اکتشافات قابل توجهی دست پیدا کرده است.

مقام های مصر قصد دارند موزه بزرگ مصر را در نزدیکی اهرام جیزه در سال جاری میلادی افتتاح کنند. آن ها امیدوارند افتتاح این موزه بتواند گروه بزرگی از گردشگران را به مصر بکشاند. درآمدهای گردشگری در نیمه دوم سال 2022 میلادی با 25.7 درصد افزایش در مقایسه با سال 2021 به 7.3 میلیارد دلار رسیده بود.

منبع: فرارو
انتشار: 8 خرداد 1402 بروزرسانی: 8 خرداد 1402 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 34474

به "رونمایی از دو کشف باستانی مهم در مصر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونمایی از دو کشف باستانی مهم در مصر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید