خانه های کنگ تخریب شد، آوار 3000 ساله معماری پلکانی

به گزارش چاپار بلاگ، اگرچه بافت تاریخی و فرهنگی روستا کنگ و معماری پلکانی آن موجب شده تا از دوران پیش از اسلام تا کنون این روستا در نقش یکی از پرجاذبه ترین مناطق ییلاقی خراسان مورد توجه گردشگران و مسافران باشد، اما طی چند روز گذشته تصاویری از تخریب بدون مجوز خانه های قدیمی و سنتی روستای کنگ در فضای مجازی منتشر شد که واکنش های متفاوتی را به دنبال داشت.

خانه های کنگ تخریب شد، آوار 3000 ساله معماری پلکانی

جهت دریافت خدمات طرح الاچیق باغ با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

در همین خصوص رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و توریستی بینالود (طرقبه شاندیز) گفت: بافت تاریخی و با ارزش روستا کنگ موجب شده حفظ و نگهداشت آن بر همه تکلیف باشد.

علی اکبر احمدزاده با بیان این که بیش از 800 خانه مسکونی در روستا کنگ وجود دارد که در سال های مختلف ساخته شده و زیبایی خاصی را به این روستا داده است، اضافه نمود: این خانه ها بیانگر هویت و اصالت روستای کنگ هستند.

وی در مورد تخریب بعضی از منازل مسکونی این روستا عنوان نمود: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی 10 سال قبل طرحی برای ایجاد یک معبر جدید در داخل روستاها تهیه نمود که با پیگیری های انجام شده توسط اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و توریستی طرح متوقف شد و اکنون این طرح در حال بازنگری است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و توریستی بینالود ادامه داد: بعضی از مالکان خانه های خود را در روستا رها نموده و به شهرهای دیگر مهاجرت نموده اند، به همین دلیل عوامل طبیعی مانند بارندگی و رطوبت زیاد موجب فرسودگی و تخریب ساختمان ها شده است.

وی با اشاره به این که تعدادی از خانه هایی که طی چند روز اخیر تخریب شده اند، قدیمی و فاقد استحکام بنا بوده اند، اظهار کرد: اگرچه مالکان تعدادی از منازل مسکونی قصد دارند مجدد خانه ها را بسازند اما تذکر داده ایم که تجدید بنا باید با رعایت ضوابط میراث فرهنگی و توریستی باشد.

احمدزاده گفت: اگرچه در مجموع توسط اهالی بین دو تا سه خانه بیشتر تخریب نشده است، اما نباید فراموش کرد که روستا کنگ فقط متعلق به اهالی آن در شهرستان طرقبه شاندیز، استان خراسان رضوی و کشور نیست بلکه اهمیت بین المللی دارد.

وی عنوان نمود: وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و توریستی، وزارت کشور، بنیاد مسکن و استانداری خراسان رضوی باید به صورت هماهنگ و در تعامل با یکدیگر به فکر حفظ و بازسازی منازل و توسعه توریستی روستای کنگ باشند بنابراین این روستا توجه ویژه ای در حوزه دولتی و ملی می طلبد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و توریستی بینالود با اشاره به اینکه برطرف مسائل و رونق توریستی روستای کنگ نگاه ملی می طلبد، گفت: ساخته شدن روستا کنگ در طول تاریخ و آن هم در دامنه کوه با معماری خاص و پلکانی منحصر به فرد با سقف های چوبی از ویژگی های این روستاست.

وی اظهار کرد: با توجه به این که آثار تاریخی موجود روستای کنگ بیش از سه هزار سال قدمت دارد و قبرستان کنگ، حسینیه پایین کنگ و آرامگاه شیخ عبدالله از جمله سه اثر تاریخی ثبت شده ملی این روستا محسوب می شوند، در حال پیگیری هستیم تا بافت تاریخی آن نیز در فهرست آثار ملی به ثبت برسد.

احمدزاده گفت: به جز روستای کنگ، روستاهای دیگری مانند مغان که غار 40 میلیون ساله دارد، روستای زشک و روستای ابرده در منطقه از نظر توریستی ویژگی های خاصی دارند به همین دلیل سعی شده طرح های هادی روستایی در آن ها با هماهنگی میراث فرهنگی اجرا شود.

وی توضیح داد: تمام کوشش ما حفظ هویت روستاها و توسعه توریستی به عنوان حلقه مفقوده اقتصاد روستایی است و با کوشش های انجام شده تا کنون مجوز چند اقامتگاه بوم گردی در روستای کنگ صادر شده و همه ساله شاهد حضور بسیاری از توریستان داخلی و خارجی در این روستا هستیم.

تخریب ها بدون مجوز بوده است

در ادامه بخشدار طرقبه گفت: معماری خاص و منحصر به فرد روستا موجب عدم امکان تردد خودرو به خصوص در مواقع بحرانی شده، به همین دلیل در طرح هادی روستای کنگ که چند سال قبل به تصویب رسید، احداث یک خیابان 6 متری دیده شده که دو قسمت روستا را به یکدیگر متصل می نماید.

محمد قربانی اعلام کرد: اگرچه دهیاری و شورا به دنبال اجرای طرح هادی مصوب روستا هستند، اما چون افق 10ساله طرح هادی رو به سرانجام است به همین علت بنیاد مسکن و میراث فرهنگی مکاتباتی داشتند که تا زمان بازنگری مجدد، فعلا طرحی اجرا نشود.

وی ادامه داد: در بازنگری طرح جدید هادی موارد مدنظر میراث فرهنگی و توریستی لحاظ خواهد شد زیرا در مسیری که قرار به احداث خیابان 6 متری است، بسیاری از خانه ها مخروبه و غیر قابل سکونت هستند.

بخشدار طرقبه عنوان نمود: اگرچه باید بازسازی منازل با حفظ اصالت و معماری خاص روستای کنگ انجام شود، اما متاسفانه طرح مصوبی نداریم که به اهالی، دهیاری و شورا ابلاغ کنیم تا بازسازی و بهسازی با چه شرایط و طبق چه طرحی اجرا شود.

وی گفت: تخریب های انجام شده توسط اهالی بدون مجوز بوده است، روستای کنگ با مصالح سنگ و چوب و به صورت پلکانی با دالان هایی که خانه ها را به هم متصل می کند، ساخته شده و به هیچ وجه نمی شود چنین معماری را مجدد بنا کرد.

وی تاکید نمود: بدون شک اگر بافت روستا به هم بخورد جاذبه توریست پذیر بودن خود را نیز از دست خواهد داد.

ایسنا نوشت: روستا پلکانی کنگ با یک هزار و 463 نفر جمعیت و 432 خانوار در دامنه کوه های بینالود و در 19 کیلومتری غرب طرقبه و 29 کیلومتری مشهد واقع شده است. این روستای تاریخی با قدمتی بیش از سه هزار سال و با معماری پلکانی به عنوان مقصدی برای توریستان ایرانی و خارجی محسوب می شود.

منبع: گردشبان
انتشار: 17 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 4278

به "خانه های کنگ تخریب شد، آوار 3000 ساله معماری پلکانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه های کنگ تخریب شد، آوار 3000 ساله معماری پلکانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید