سفر به یزد؛ تجربه هوایی معتدل و فضایی تاریخی

به گزارش چاپار بلاگ، وب سایت فرارو: سفر به یزد از آن سفر هایی است که هرکسی طالب نباشد و طاقت گرمای روز و سرمای شب را نداشته باشد از لذت آن محروم می گردد. اما این شهر تاریخی جذاب زیبایی های اعجاب انگیز خود را حراج نموده و میزبان گردشگرانی است که عاشق دیدن یزد هستند، اما حاضر نیستند هزینه زیادی بپردازند.

سفر به یزد؛ تجربه هوایی معتدل و فضایی تاریخی

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور لوکس کانادا هستید با ما همراه شوید

دراین روزها هوای یزد بی نظیر است. نه می سوزید نه یخ می کنید. با سفر به یزد خودتان را به دل بافت تاریخی و باغ های باشکوه یزد بسپارید، خودش می داند چطور سر حالتان کند.

نوشتن از یزد واقعا سخت است، به جای اینکه بگویم خود را در دل بافت تاریخی امیرچخماق و خانه های خشتی و... رها کنید یا به دنبال آرامش سرظهر در باغ دولت آباد باشید بهتر است بگویم همه جای یزد را ببینید و هرچیزی در مغازه ها می فروشند بخرید. حتی اگر کل روز را در شهر گشته اید لذت پیاده روی زیر نور ماه در شب های یزد را از دست ندهید. تک تک کوچه های یزد دیدنی است و حالتان را سر جایش می آورد و شیرینی های منحصر به فرد یزد کام هر نوع آدمی را شیرین می نماید. هیچ خرجی هم که نکنید شنیدن لهجه زیبای یزدی در کوچه و خیابان ها سر حالتان می نماید.

چطور به یزد برویم؟

نخستین شهر خشت خام دنیا، دومین شهر تاریخی زنده دنیا پس از ونیز تنها 620 کیلومتر از تهران فاصله دارد که با خودروی شخصی تقریباً شش ساعت و نیم در راه هستید و از شهر های کاشان، اردکان و میبد هم می گذرید.

اگر سهمیه بنزین خود را استفاده نموده اید یا دلتان نمی آید نسبت به یک ماه پیش سه برابر خرج بنزین سفرتان کنید یا می ترسید در میانه راه اینترنت قطع شود و در مسیریابی با مپ به مشکل بربخورید یا اصلا خیلی راحت حوصله رانندگی طولانی ندارید برای رفتن به شهر بادگیر ها راه های مختلفی وجود دارد. می توانید قبل از افزایش قیمت ها با خیال راحت از قطار بهره ببرید. از نظر مدت زمانی که در راه هستید چندان تفاوتی ندارد و با خیال راحت به مقصد می رسید. با توجه به نوع قطار در هفته آخر آذر 1398 می توانید با قیمت حدودا از 50 هزار تومان تا 90 هزار تومان از تهران خود را به یزد برسانید.

همچنین اتوبوس تهران به یزد از پایانه جنوب حرکت می نماید و با قیمت بین 40 تا 70 هزار تومان می توانید خود را از تهران به یزد برسانید. راه دیگر تور سفر به یزد است که چندان توصیه نمی شود، چون عروس کویر آنقدر دیدنی است که احتیاجی به برنامه های تور نیست و می توانید از تک تک سلول های یزد لذت ببرید. اما اگر حوصله سفر تنها ندارید و می خواهید دوستان غیر یزدی هم پیدا کنید تور های 3 روزه برای سفر به یزد برای هفته آخر آذر و شب یلدا حدودا 900 هزار تومان برایتان آب می خورد.

برای اقامت در یزد هم گزینه های متعددی دارید از هتل های لوکس با قیمت شبی 500 هزار تومان تا کاروانسرا ها و اقمتگاه های بومگردی به یاد ماندنی با قیمت شبی حدود 140 هزار تومان.

یزد از آن شهر هایی است که حتی اگر خیلی هم تنبل باشید و نه از آثار تاریخی خوشتان بیاید، نه حوصله آسودن در باغ های تاریخی داشته باشید نه حوصله کویرگردی و ماجراجویی بازهم با شیرینی های خوشمزه سرحالتان بیاید. اگر از خوردنی های یزد هم لذت نمی برید باید قیمت ویزیت یک مشاوره فردی یا در بهترین حالت یک متخصص تغذیه را هم به خرج سفرتان اضافه کنید.

پشمک، حاجی بادام، سوهان آردی، نان منقا، نان برنجی یزدی، شیرینی بادامی، لوز پسته، لوز بادام، لوز نارگیل، قطاب بی شکر، لوز زعفران، کیک یزدی و ... از شیرینی های معروف یزدی هستند. به شما توصیه می کنم اگر جایی فالوده یزدی دیدید از آن انتظار فالوده شیرازی نداشته باشید. آش شولی و آش گندم هم از غذا های سنتی یزد است. ترمه، شمد، زیلو، سفال و.. هم از صنایع دستی این شهر تاریخ هستند.

جاذبه های یزد یک به یک

باغ دولت آباد یزد

باغ دولت آباد یزد در قلب خود بلندترین بادگیر دنیا را دارد. این باغ که نمونه ای از باغ های ایرانی محسوب می شود در بخش مرکزی شهر قرار گرفته است. باغ دولت آباد شامل عمارت سردر، ساختمان هشتی و بادگیر، عمارت بهشت آیین و تالار آیینه، عمارت تهرانی، آب انبار و باغ ناصر است. بنای باغ دولت آباد در دوران افشاریان بنا شد و سپس در دوره زندیه کامل شد.

آسیاب آبی اشکذر

مقرنس کاری های داخلی، نقش های هندسی اطراف دیوار ها، آجرکاری محوطه اصلی بنا و صحن آسیاب آبی اشکذر مجموعه ای منحصر به فرد خلق نموده اند. از دیگر خاصیت های این آسیاب این است که پایه فعالیت آن روی آب قرار گرفته است و ایجاد چنین آسیابی در منطقه ای کویری، باعث شگفتی است. این اثر ارزشمند در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

امیرچخماق

مجموعه ای است از میدان، تکیه، بازار، آب انبار و مسجد که بسیار دیدنی است. قدمت این مجموعه به دوره تیموری برمی شود. این مجموعه به دست جلال الدین امیرچخماق ساخته شده که در آن موقع حاکم شهر بوده است. تکیه امیرچخماق از این مجموعه، در سال 1330 ثبت ملی شده است.

مسجد جامع یزد

بنای بی نظیری است که در سال 1313 ثبت ملی شده است. این بنای بسیار زیبا در ضلع غربی خیابان امام خمینی و یکی از محله های قدیمی یزد ساخته شده است. مسجد جامع یزد دارای یک ایوان مرتفع، دو شبستان، دو گرم خانه، گنبدخانه، دو پایاب و یک صحن بزرگ به شکل مستطیل است. مسجد جامع یزد 6 ورودی دارد و هر کدام در قسمت های مختلف مسجد قرار گرفته اند.

آتشکده ورهرام

آتشکده ورهرام شعله ای 1500 ساله را در قلب خود نگهبانی می نماید. این آتشکده از جا های دیدنی یزد است که ورود به آن آداب خاص خود را دارد. زنان و مردان باید در نهایت پاکیزگی و با کلاه و شال سفید در آتشکده ورهرام حاضر شوند. در معماری بنا از جزئیات معماری و فرهنگ زرتشتی الهام گرفته شده است. نقش فروهری بزرگی که در ورودی آتشکده ورهرام نصب شده است، با انعکاس در آب حوض مقابل، شکوهی خاص به این محیط بخشیده است.

خانه لاری ها

بنایی متعلق به دوره قاجار است. این خانه حدود 150 سال پیش ساخته شده است.. این عمارت، 6 باب خانه با معماری خانه های کویری دارد که در گذشته از آن به عنوان خانقاه نعمت اللهی استفاده می شد. خانه لاری ها در بهمن 1375 ثبت ملی شده است.

بازار مسگر ها

این بازار که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است میراث تیموریان برای شهر یزد بوده و با600 سال قدمت هنوز به قوت خود باقی است. بازار مسگر ها مرکز فراوری و فروش یکی از محبوب ترین سوغات های یزد است. سرخی چشم نواز مس و حرکت سریع دست استادکاران که به هنرنمایی می پردازند مارا مجذوب می نماید.

موزه آیینه و روشنایی یزد

تنها موزه تخصصی در رابطه با موضوع نور در ایران است. این موزه در سال 1377 خورشیدی بعد از تعمیراتی در خانه صراف زاده افتتاح شد. در این موزه می توانید انواع پیه سوز، شمع سوز، نفت سوز و اشیای برقی را ببینید. اشیای موزه از جنس سفال، شیشه، برنج، مس و برنز هستند. ساختمان این موزه کوشکی در میان باغ است که در زمان پهلوی اول ساخته شده است.

برج خاموشان یزد

در 15 کیلومتری جنوب شرقی یزد قرار گرفته است. این بنا، دخمه یا دادگاه زرتشتیان بوده است. زرتشتیان طبق آیین و سنت خود، اموات خود را در دخمه ها قرار می دادند تا طعمه کرکس ها شوند. سپس استخوان های به جای مانده از اجساد را داخل فضای میان تهی دخمه می ریختند. این برج بر بلندای کوهی در منطقه صفائیه یزد قرار گرفته است.

روستای خرانق

در بعضی روایت های محلی می گویند این روستا جن دارد. روستای خرانق، از جمله جا های دیدنی یزد به شمار می رود که هم زیبایی فوق العاده ای دارد، و هم از نظر معادن بسیار غنی است. این روستا در فاصله 85 کیلومتری شهر یزد قرار گرفته و آب و هوای آن بسیار خنک تر از یزد است. روستای تاریخی خرانق، در اروپا شهرت زیادی دارد و هر ساله جمع زیادی از گردشگران خارجی به آنجا می فرایند.

آب انبار شش بادگیر

یکی از دیدنی های یزد است که 180 سال قدمت دارد. این بنا از دوران قاجار به یادگار مانده است. این آب انبار، 6 بادگیر دارد که 3 بادگیر آن قدیمی و 3 بادگیر دیگر نوساز هستند.

زندان اسکندر

زندان اسکندر یا مدرسه ضیاییه در واقع یک مدرسه است که 8 قرن قدمت دارد. در سال 631 هجری قمری، ضیاالدین حسین رضی این مدرسه را بنا کرد. در این بنا چاهی به قطر 2 متر در وسط حیاط قرار گرفته است که به سردابی به عمق 5 متر راه دارد. گنبد این بنا 18 متر ارتفاع دارد که بخش زیادی از تزیینات آن از بین رفته است.

قنات زارچ

عنوان طولانی ترین قنات دنیا را دارد. طول این قنات 100 کیلومتر است. مسجد تاریخی شهر یزد در حریم این قنات ساخته شد تا هم برای پر کردن آب انبار زیر مسجد و هم برای وضوگرفتن نمازگزاران از آن استفاده شود. از ویژگی های دیگر قنات زارچ می توان به مربعی بودن مقطع چاه های آن در مقایسه با همتایان دیگر اشاره نمود که مقطعی بیضوی یا دایره وار دارند. پیشینه حفر چنین چاه هایی به زمان زرتشتیان بر می شود.

سرو ابرکوه

درختی در شهر ابرکوه یا ابرقوه است که از پیرترین موجودات زنده دنیا محسوب می شود. محیط تنه این درخت بر روی زمین اطرافش، 11/5 متر است. ارتفاع درخت نیز 25 تا 28 متر است.

این سرو طبق نظر الکساندروف، دانشمند روس، بیش از 4 هزار سال قدمت دارد. این سرو یکی از آثار طبیعی ملی ایران است.

آب انبار گیو

آب انبار گیو یزد در سال 1320 ساخته شده است. این آب انبار در گذشته نقش مهمی برای تامین آب مورد احتیاج مردم داشته است. آب انبار گیو یزد از بنا های ساخته شده در دوران قاجار است. این آب انبار در سال 1375 ثبت ملی شده است.

منبع: برترین ها
انتشار: 10 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 1569

به "سفر به یزد؛ تجربه هوایی معتدل و فضایی تاریخی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر به یزد؛ تجربه هوایی معتدل و فضایی تاریخی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید