الجزیره اطلاع داد: کاهش تعهدات برجامی ایران موضوع جلسه دوشنبه اتحادیه اروپا

الجزیره در تحلیل خود نوشت که اولین فرصت اتحادیه اروپا برای بحث درباره کاهش تعهدات برجامی ایران، جلسه روز دوشنبه این اتحادیه در بروکسل خواهد بود.

الجزیره اطلاع داد: کاهش تعهدات برجامی ایران موضوع جلسه دوشنبه اتحادیه اروپا

به گزارش خبرنگاران، الجزیره انگلیسی به نقل از یک مقام مطلع اروپایی خبر داد که محتوای پیغام ایران به اتحادیه اروپا در حال آنالیز است. این خبرگزاری در تحلیل خود، جلسه روز دوشنبه اتحادیه اروپا در بروکسل را بهترین زمان برای بحث حول تحولات پیش آمده در توافق هسته ای دانست.

به گزارش خبرنگاران، حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان صبح امروز (چهارشنبه) گفت که اگر دیگر طرف های برجام به تعهدات خود عمل ننمایند ایران به غنی سازی اورانیوم در سطوح بالاتر باز خواهد گشت.

رئیس جمهور با بیان اینکه ما نمی خواهیم از برجام خارج شویم گفت: امروز روز سرانجام برجام نیست، بلکه گام جدید در چارچوب برجام است. برجام در بندهای 26 و 36 به ما حق داده است که اگر طرف مقابل تعهد خود را نقض کند ما آن را در کمیسیون مشترک مطرح کنیم آن کمیسیون تشکیل شده است، اما با وجود آنکه اروپا و دوستان ما تاکید نموده اند که خروج آمریکا را جبران نموده و به تعهدات خود عمل می نمایند، اما در مقام عمل شاهد آن نبوده ایم.

روحانی ادامه داد: به سران 5 کشور اعلام نمودیم که مواد غنی شده و آب سنگین خود را دیگر نمی فروشیم تاکنون هر وقت مواد غنی شده ما به 300 کیلوگرم می رسید اضافه آن را می فروختیم و کیک زرد می گرفتیم و هر وقت آب سنگین از 130 تن تجاوز می کرد اضافه آن را می فروختیم. از امروز این فروش ها انجام نمی گردد.

وی همچنین صبر ایران در طول این یک سال را صبری استراتژیک توصیف کرد و گفت: ما یک سال حوصله و صبر کردیم و به تعهدات خود عمل کردیم، اما از امروز فروش مواد غنی شده و آب سنگین را متوقف می کنیم.

در پی انتشار اظهارات صبح امروز روحانی وزیر دفاع فرانسه بر لزوم ادامه اجرای برجام تاکید نمود و گفت که اروپا خواستار حفظ این توافق است.

همچنین وزارت امورخارجه چین اعلام نمود که توافق هسته ای سال 2015 باید به طور کامل اجرا گردد و تمامی اعضای آن مسئولیت دارند، اطمینان حاصل نمایند که این کار انجام می گردد

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 15 مهر 1398 شناسه مطلب: 43

به "الجزیره اطلاع داد: کاهش تعهدات برجامی ایران موضوع جلسه دوشنبه اتحادیه اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الجزیره اطلاع داد: کاهش تعهدات برجامی ایران موضوع جلسه دوشنبه اتحادیه اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید