اعلام زمان ثبت نام وام کرونایی بنگاه های فاقد بیمه و دستفروشان

به گزارش چاپار بلاگ، اثرات مخرب شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد کشور و آسیب هایی که به بازارها و کسب و کارهای مختلف وارد نموده، غیر قابل انکار است؛ تأثیر کرونا بر اقتصاد کشور را می توان از لا به لای آمار نیز متوجه شد؛ در اثر شیوع ویروس کرونا فعالیت 38 درصد کسب و کارها در اسفند 98 و فروردین 99 به طور کامل متوقف شد و این بنگاه ها هیچ فعالیتی نداشتند.

اعلام زمان ثبت نام وام کرونایی بنگاه های فاقد بیمه و دستفروشان

البته این تعداد در اردیبهشت به 21 درصد کاهش یافت. در اسفند و فروردین ماه فقط 22 درصد کسب و کارها با تمام ظرفیت به فعالیت خود ادامه دادند که این عدد در اردیبهشت ماه به 34 درصد بهبود یافت. (جزئیات بیشتر)

بر همین اساس، دولت برای کاهش آسیب های وارده، تصمیم گرفت تسهیلاتی را به 14 رسته شغلی که بیشترین آسیب را از شیوع کرونا دیده اند پرداخت کند؛ علاوه بر این، شاغلانی که تحت تأثیر شیوع کرونا، شغل خود را از دست دادند، مشروط به داشتن بیمه، تحت پوشش بیمه بیکاری نهاده شدند.

برای تسهیلات کرونایی بنگاهها نیز ابتدا اعلام شد فقط بنگاه های دارای کد بیمه مشمول تسهیلات کرونایی می شوند و در ادامه نیز عملیات ثبت نام و احراز مشاغل در دستور کار نهاده شد؛ اما پس از مدتی با توجه به زیان های وارده، دولت گفت که تصمیم دارد به بنگاه های مالی فاقد کد بیمه و کد کارگاهی نیز تسهیلاتی را به شرط حفظ نیروی کار اختصاص دهد.

به همین دلیل هفته گذشته وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت شرکت هایی که فاقد کدبیمه هستند نیز می توانند برای دریافت تسهیلات ثبت نام نمایند.

البته باید توجه داشت که همه شرکت های فاقد بیمه مشمول این طرح نبوده و شرکت هایی مشمول هستند که شغلشان قابل احصا باشد؛ در واقع باید قابلیت احصاء اشتغال به صورت فعال وجود داشته باشد که این موضوع در خصوص مشاغلی که در دسته خوداشتغال ها دسته بندی می شوند حائز اهمیت است؛ به همین دلیل نیز وزارت تعاون با همه دستگاه های ذیربط هماهنگی های لازم را انجام داده است تا احراز هویت به درستی انجام گردد.

در این رابطه عیسی منصوری، معاون وزیر کار گفته است: ما به سراغ کسانی می رویم که امکان احصاء شاغل بودنشان وجود داشته باشد. مثلاً اگر یک دستفروش در نمایشگاهی حضور داشته و اطلاعاتش توسط وزارت کشور یا شهرداری ثبت شده باشد، شغل این فرد برای ما قابل احصاء است اما صرف ادعای فرد نمی تواند قابل قبول باشد زیرا در این صورت افرادی که هیچ گونه شغلی ندارند می توانند با معرفی کذب خود سیستم را دچار مشکل نمایند.

به همین دلیل، پس از طرح موضوع در ستاد ملی مقابله با کرونا و تصویب طرح در روز 24 خرداد ماه و پس از اتمام آنالیز ها و احراز و شناسایی یک میلیون و 500 هزار نفر از شاغلان، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از صبح روز پنج شنبه 12 تیر ماه اقدام به ارسال پیامک اطلاع رسانی و دعوت از متقاضیان مشمول دریافت تسهیلات کرد.

این به این معناست که این یک میلیون و 500 هزار نفر نیز در کنار صاحبان 14 رسته شغلی که پیش تر بعنوان مشمولان دریافت وام کرونایی معرفی شده بودند، در شمول دریافت این تسهیلات نهاده شده اند.

مطابق با این برنامه ریزی، متقاضیان مشمول اگر خواستار دریافت تسهیلات هستند باید از فردا دوشنبه 16 تیر ماه، با ورود به سامانه کارا، اطلاعات خود را ثبت نمایند و منتظر آنالیز و تأیید متولیان ذی ربط بمانند.

پس از تأیید نهایی، متقاضیان با مراجعه به بانک منتخب خود در سامانه کارا، می توانند تسهیلات مربوطه را دریافت نمایند.

منبع: مهر

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 13 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 7219

به "اعلام زمان ثبت نام وام کرونایی بنگاه های فاقد بیمه و دستفروشان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام زمان ثبت نام وام کرونایی بنگاه های فاقد بیمه و دستفروشان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید